| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 252.69(H)x57.9(V)mm |
| Bezel Opening | 245.9(W)×95.2(H) mm |
| Outline Dim. | 266.39(H)x64.98(V)mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 600 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Min.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 30 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 80% NTSC |
| Light Source | WLED , 10K hours , W/O Driver |
| Weight | TBD |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins Connector |
| Power Supply | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDA) |
| Environment | Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -40 ~ 95 °C ; Vibration Level: 2.9G (28.4 m/s²) |
Ultra Wide Stretched Bar LCD display 10.9″
Panel model : XNTB112601G03-16M
Diagonal Size : 10.9″
Panel Type : a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution : 1920(RGB)×440, DVGA 133PPI
₹36,975.00 ₹42,000.00
XEXAGON is a 10.9 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -40 ~ 95°C , and the maximal vibration level of 2.9G (28.4 m/s²). It’s general features are summarized by Panelook in the following: sRGB, Wide Temperature, 3G Vibration, Hight Brightness, WLED Backlight, Bar Display, U/D,L/R Reverse, Matte . Based on its features, Panelook recommend that this model be applied to Automotive Display etc.
Based on 0 reviews
Be the first to review “Ultra Wide Stretched Bar LCD display 10.9″” Cancel reply
Related products
-
Video Wall, Digital Solution
49 INCH VIDEO WALL
0 out of 5(0)The 49″ Video Wall delivers seamless large-scale visuals with ultra-narrow bezels, high brightness, and wide viewing angles for impactful displays. Designed for indoor use, it supports advertising, presentations, and information sharing in malls, control rooms, airports, and corporate spaces. Durable metal construction ensures reliability, while vivid clarity enhances audience engagement.
SKU: n/a -
Digital Solution, IPC
15″ I5-8Gen INDUSTRIAL PC
0 out of 5(0)PART NUMBER : XIPC-15.6″
Size : 15.6″
CPU : Intel I5-8th
Ram : 8GB
Storage : SSD-512G
Display: 1 :HDMI, 1*VGA
USB : 3*usb 2.0 and 2* usb 3.0
Network : 2* RJ45
COM : 2*RS232, (COM2 Optional RS 485)
Power Supply : DC -1 2V (Optional 9~36V)
Resolution : 1920*1080
System : Windows / Linux
With Wiondows Liecence.SKU: n/a -
Digital Solution, IPC
12″ I5-7Gen INDUSTRIAL PC
0 out of 5(0)PART NUMBER : XIPC-12″
Size : 12.1″
Processor : intel®i5-7th Generation
Ram : 8 GB
Storage : 512 SSD
USB : Front 1 * USB 2.0 Rear 2* USB 3.0 / 2 * USB 2.0
Network : 1 * RTL8111
OS : WINDOWS / Linux
Mounting Option : Embedded / Wall-mounted / Deskop
With Windows liecenceSKU: n/a





There are no reviews yet.