| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 376.32 (H) x 72.91(V)mm |
| Bezel Opening | 380.32(W)×75.9(H) mm |
| Outline Dim. | 396 (H) x 100.8 (V) x 17.3 (D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 300 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Min.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 15/5 (Typ.)(Tr/Td), 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 80% NTSC |
| Light Source | WLED , 10K hours , W/O Driver |
| Weight | 700G |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins Connector |
| Power Supply | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDA) |
| Environment | Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -40 ~ 95 °C ; Vibration Level: 2.9G (28.4 m/s²) |
Wide Stretched Bar LCD display 15.1″
Panel model : XN51EVN01.0
Diagonal Size : 15.1″
Panel Type : a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution : 1280(RGB)×248 86PPI
₹59,815.00 ₹62,000.00
XEXAGON is a 15.1 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -40 ~ 95°C , and the maximal vibration level of 2.9G (28.4 m/s²). It’s general features sRGB, Wide Temperature, 3G Vibration, Hight Brightness, WLED Backlight, Bar Display, U/D,L/R Reverse, Matte . Based on its features.
Based on 0 reviews
Be the first to review “Wide Stretched Bar LCD display 15.1″” Cancel reply
Related products
-
Digital Solution, IPC
12″ I5-7Gen INDUSTRIAL PC
0 out of 5(0)PART NUMBER : XIPC-12″
Size : 12.1″
Processor : intel®i5-7th Generation
Ram : 8 GB
Storage : 512 SSD
USB : Front 1 * USB 2.0 Rear 2* USB 3.0 / 2 * USB 2.0
Network : 1 * RTL8111
OS : WINDOWS / Linux
Mounting Option : Embedded / Wall-mounted / Deskop
With Windows liecenceSKU: n/a -
Video Wall, Digital Solution
49 INCH VIDEO WALL
0 out of 5(0)The 49″ Video Wall delivers seamless large-scale visuals with ultra-narrow bezels, high brightness, and wide viewing angles for impactful displays. Designed for indoor use, it supports advertising, presentations, and information sharing in malls, control rooms, airports, and corporate spaces. Durable metal construction ensures reliability, while vivid clarity enhances audience engagement.
SKU: n/a





There are no reviews yet.