| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 705.6(H)*198.45(V |
| Outline Dim. | 720.8(H)*226.25(V)*8.4(B) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 300 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Min.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 15 (Typ.)(Tr/Td), 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 80% NTSC |
| Light Source | WLED , 10K hours , W/O Driver |
| Weight | 2.15KG |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins Connector |
| Power Supply | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDA) |
| Environment | Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -40 ~ 95 °C ; Vibration Level: 2.9G (28.4 m/s²) |
Stretched Bar Digital LCD display 29″
Panel model : XN290FBM-N10
Diagonal Size : 29″
Panel Type : a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution : 1920(RGB)×540
$1,156.23 $1,209.39
XEXAGON is a 29 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -40 ~ 95°C , and the maximal vibration level of 2.9G (28.4 m/s²). It’s general features are following: sRGB, Wide Temperature, 3G Vibration, Hight Brightness, WLED Backlight, Bar Display, U/D,L/R Reverse, Matte . Based on its features.
Based on 0 reviews
Be the first to review “Stretched Bar Digital LCD display 29″” Cancel reply
Related products
-
Video Wall, Digital Solution
49 INCH VIDEO WALL
0 out of 5(0)The 49″ Video Wall delivers seamless large-scale visuals with ultra-narrow bezels, high brightness, and wide viewing angles for impactful displays. Designed for indoor use, it supports advertising, presentations, and information sharing in malls, control rooms, airports, and corporate spaces. Durable metal construction ensures reliability, while vivid clarity enhances audience engagement.
SKU: n/a





There are no reviews yet.